Zásady nezávadnej obuvi
Niekoľko rád pri výbere zdravotne nezávadnej obuvi
Tvar obuvi
Detská obuv musí mať dostatočne priestornú guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejšia je vnútorná hrana obuvi, tím lepšie, pretože palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Varujeme pred módnou špicatou obuvou, pretože spôsobuje deformitu prstov.
Materiál zvršku
Vyberajte obuv, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov – useň, textil, ktoré sú mäkké, priedušné a absorbujú vlhkosť. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že sa prispôsobia anatomickému tvaru nohy. Poradový zoznam materiálov, ktoré voľne „dýchajú“:
- Textil (prírodné vlákna ako: vlna, chemické vlákna – Polyamid…)
- Koža (ale len vtedy, pokiaľ nie je potiahnutá)
- Vode nepriepustná obuv so vzduchom priepustnou membránou (napr. –tex obuv)
- Gumové čižmy
Stielka v obuvi
Detské nohy sa pomerne dosť potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je plôška nohy. Preto musí byť každá obuv, obzvlášť obuv uzatvorených strihov, vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vložkou zo savého materiálu (useň, textil…).
Podpätok
Noha musí byt v obuvi dokonale fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätnej časti nohy. Preto každá detská obuv uzavretých strihov, resp. sandálová s plnou pätou, musí mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý podpätok (t.j. vnútorný diel v pätnej časti zvršku obuvi).
Strih zvršku obuvi
Dobrú fixáciu nohy v obuvi zaisťuje rovnako aj vhodný strih zvršku obuvi, pretože drží pevne nohu proti podpätku a bráni posunu nohy v obuvi. Odporúčame obuv šnurovaciu, popr. uzavretú pásikom na sponu či suchý zips. V najmenších veľkostných skupinách kupujte obuv výhradne členkovú.
Ohybnosť obuvi
V mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba, musí byť obuv čo najohybnejšia. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlie chôdze a zdravý vývoj nôh. Všeobecne platí, že čím silnejšia je podošva, tým je obuv tuhšia. Odporúčame už pri nákupe vyskúšať, aký odpor kladie topánka pri ohybu špičky smerom k priehlavku.
Tlmiace vlastnosti obuvi
Tvrdé dopady na betón, asfalt, dlažbu majú za následok opotrebovanie kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín. Prevenciou je podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami.
Podpätok
Podpätky u detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Vysoké štíhle podpätky sú pre deti obzvlášť nevhodné.
Hmotnosť obuvi
Často opomínanou vlastnosťou obuvi je jej hmotnosť. Ta má byť čo najmenšia, obzvlášť ak si uvedomíme, že dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov.
Možno neviete ...
98% detí sa rodí so zdravými nožičkami. Bohužiaľ vplyvom nevhodne volenej obuvi usadá do lavíc tretina prváčikov s chybou nožičky! Je to preto, že mnoho rodičov nevie, že detská nožička má tendenciu veľmi rýchlo rásť. U najmenších detí môže za jeden rok vyrásť až o 2 cm. Súčasne je noha dieťaťa veľmi náchylná k deformáciu.
Preto je dôležité obúvať len do kvalitnej obuvi a pravidelne kontrolovať, či už dieťa nevyrástlo z existujúcich topánočiek. Vaše dieťa urobí denne až 20 000 krôčikov. Pomôžeme Vám postarať sa o to, aby to boli kroky zdravé.
Čoho si pri nákupe topánočiek všímať:
• Deťom kupujeme obuv len s guľatou špicou, aby mali prsty dostatok priestoru
• Obuv pre deti musí byť z kože alebo textilu
• Podrážka musí byť ohybná
• Vnútorný priestor topánočiek musí byť o 1-1,5 cm väčší než nožička - čo je takzvaný nadmerok . Polovica tohto nadmerku je určená pre pohodlný pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica potom pre rast nožičky
• Podpätky musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Rozhodne neodporúčame topánky s vysokými podpätkami pre deti.
Niekoľko zaujímavostí...
• Len občas je ľavá a pravá noha rovnako dlhá. A väčšinou je rozdiel v dĺžke dosť výrazný – až 6 mm
• Večer sú nohy o dosť väčšie než ráno. Majú asi o 5% viacej objemu, sú asi o 3mm dlhšie a zhruba 1cm širšie (preto je potreba skúšať obuv až v druhej polovici dňa)
• V polohe stojacej sú nohy dlhšie než v polohe ležiacej a sediacej – podľa váhy tela odpovedá rozdiel asi 3-6 mm (teda nohy merať zásadne v polohe stojacej)
• Pri pohybu je kvôli veľkej záťaži noha o niečo dlhšia a zároveň sa prst u nohy posune každým krokom o kúsok dopredu (preto by obuv mala byť minimálne o 12mm dlhšia než noha)
• Náklady na výrobu kvalitnej detskej obuvi sú takmer rovnaké ako na obuv pre dospelých . Kvalitné detské topánky teda nie sú lacné. Nenechajte sa preto ovplyvniť nižšou cenou obuvi – väčšinou ponúkanou na tržniciach – v prevažnej väčšine prípadov môžete touto obuvou svojím deťom poškodiť nohy.