Vyberáme

 Piktogramy a použité materiály

Označovanie obuvi sa riadi vyhláškou 265/2000 Zb. Ministerstva priemyslu a obchodu, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe označovania obuvi údajmi o materiáloch použitých v jej hlavných častiach.
Ak sa časť obuvi skladá z viacerých druhov materiálov, označí sa podľa materiálu, ktorý tvorí aspoň 80%, ak žiadny z materiálov netvoria takú časť, označí sa dva najviac zastúpené materiálové druhy.
 

Vrchný materiál svrsekfoto_svrsek

 
 
piktogram_kuze
KOŽA - Najlepší vrchný materiál. Prírodné, dobre priedušný a vláčny, má veľmi dobré absorpčné schopnosti a je schopný prispôsobiť sa individuálnemu tvaru nohy.
 
piktogram_textil
TEXTIL - Charakteristický pestrou škálou farieb a ľahkosťou. Používaný najmä pre letnú a domáca obuv.
 
piktogram_syntetika
SYNTETIKA - Použiteľné pre širokú škálu tvarov a farieb a nízku cenu, ľahko sa udržuje, vhodný do daždivého počasia. Vyznačujú sa obmedzenú priedušnosťou.
 
 

Podšívka a stielka  stelkafoto_stelka

 
 
piktogram_kuze
 
KOŽA - Má vynikajúce hygienické vlastnosti, je pohodlná a prispôsobivá.
 
 
piktogram_textilTEXTIL - Veľmi vhodná do zimnej obuvi, pretože výborne tepelne izoluje.
 
 
piktogram_syntetikaSYNTETIKA - Ľahko sa udržiava a nazúva. Má obmedzenú priedušnosť, čo môže spôsobovať zvýšené potenie.
 
 
 

Podošva piktogram_podesevfoto_podesev

 
piktogram_kuzeKŮŽE - Má komfortný vzhľad, je ľahká, výhradne určená do interiérov. Trpí vysokou oděrností a je nevhodná do vlhkého prostredia. Je vhodná pre obuv tanečné, manažérsku. Pri každodennom dlhodobom nosení je nutná oprava.
 
piktogram_textilPRYŽ - Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči opotrebovaniu, je pružná, vhodná do každého počasia. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti a snano sa udržiava. Najľahšia forma - Styropor - použitie u domácej obuvi.
 
piktogram_syntetikaSYNTETIKA - Je pružná, ľahko sa udržiava. Voči opotrebovaniu stredne odolná. Má priemerné tepelno-izolačné vlastnosti, v ťažkom teréne kĺže.
 
 

Niekoľko rád

Zásady zdravotne nezávadné obuvi

Tvar obuvi

Detská obuv musí mať dostatočne priestrannú guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejšie je vnútorná hrana obuvi, tým lepšie, lebo palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Varujeme pred módne špicatou obuvou, pretože spôsobuje deformity prstov.
 

Materiál zvršku

Vyberajte obuv, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov - useň, textil, ktoré sú mäkké, priedušné a absorbujú vlhkosť. Najdôležitejšou ich vlastnosťou je, že sa prispôsobí anatomickému tvaru nohy.
Postupný zoznam materiálov, ktoré voľne "dýchajú":
1. Textil (prírodné vlákna ako: vlna, chemická vlákna - Polyamid ...)
2. Koža (ale iba vtedy, ak nie je potiahnutá)
3. Vode nepriepustná obuv so vzduchom priepustnou membránou (napr.-tex-obuv)
4. Gumové čižmy

 

Stielka v obuvi

Detské nohy sa pomerne veľa potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je ploska nohy. Preto musí byť každá obuv, najmä obuv uzavretých strihov, vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vložkou zo savého materiálu (useň, textil ...).
 

Opätok

Noha musí byť v obuvi dokonale fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Preto každá detská obuv uzavretých strihov, resp. Sandálovú s plnou pätou, musí mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok (tj vnútorný dielec v pätovej časti zvršku obuvi).
 
 

Strih zvršku obuvi

Dobrú fixáciou nohy v obuvi zaisťuje rovnako vhodný strih zvršku obuvi, pretože drží pevne nohu proti opätku a bráni posunu nohy v obuvi. Odporúčame obuv šnurovacie, popr. uzatváranú pásikom na sponu či suchý zips. V najmenších veľkostných skupinách kupujte obuv výhradne členkovú.
 

Ohybnosť obuvi

V mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba musí byť obuv čo najohybnejšia. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlie chôdze a zdravý vývoj nôh. Všeobecne platí, že čím silnejší je podošva, tým je obuv tuhšia. Odporúčame už pri nákupe vyskúšať, aký odpor kladie topánka pri ohybe špičky smerom k priehlavku.
 

Tlmiace vlastnosti obuvi

Tvrdé dopady na betón, asfalt, dlažbu majú za následok opotrebovanie kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín. Prevenciou je podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami.
 

Podpätok

Podpätky u detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Vysoké štíhle podpätky sú pre deti obzvlášť nevhodné.
 

Hmotnosť obuvi

Často zanedbávanou vlastnosťou obuvi je jej hmotnosť. Tá má byť čo najmenšia, zvlášť keď si uvedomíme, že dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov.
 

Možno neviete ...

98% detí sa rodí so zdravými nožičkami. Bohužiaľ vplyvom zle volené obuvi sadá do lavíc tretina prváčikov s vadou nožičky! Je to preto, že veľa rodičov nevie, že detská nôžka má tendenciu veľmi rýchlo rásť. U najmenších detí môže za jeden rok vyrásť až o 2 cm. Zároveň je noha dieťaťa veľmi náchylná k deformácii. Preto je dôležité obúvať len do kvalitnej obuvi a pravidelne kontrolovať, či už dieťa nevyrástlo zo súčasných topánok.
 
Vaše dieťa urobí denne až 20 000 krôčikov. Pomôžeme Vám postarať sa o to, aby to boli kroky zdravé.
Čo si pri kúpe topánok všímať:

  • Deťom kupujeme obuv len s guľatou špicou, aby mali prsty dostatok priestoru
  • Obuv pre deti musia byť z kože alebo textilu
  • Podrážka musí byť ohybná
  • Vnútorný priestor topánočky musí byť o 1-1,5 cm väčší než nožička - čo je takzvaný nadměrek. Polovica tohto nadmerku je určená pre pohodlný pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica potom pre rast nožičky
  • Podpätky musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Rozhodne neodporúčame topánočky s vysokými podpätkami pre deti.
 

niekoľko zaujímavostí ...

  • Len občas je ľavá a pravá noha rovnako dlhá. A väčšinou je rozdiel v dĺžke dosť výrazný - až 6 mm
  • Večer sú nohy o veľa väčšie než ráno. Majú asi o 5% viac objemu, sú asi o 3mm dlhšie a zhruba 1cm širšie (preto je potrebné skúšať obuv až v druhej polovici dňa)
  • V polohe stojacej sú nohy dlhšie ako v polohe ležiacej a sediacej - podľa váhy tela odpovedá rozdiel asi 3-6 mm (teda nohy merať zásadne v polohe stojacej)
  • Pri pohybe kvôli veľkej záťaži je noha o niečo dlhšia a zároveň sa prst pri nohách posunú každým krokom o kúsok dopredu (preto by obuv mala byť minimálne o 12mm dlhšia než noha)
  • Náklady na výrobu kvalitnej detskej obuvi sú takmer rovnaké ako na obuv pre dospelých. Kvalitné detské topánky teda nie sú lacné. Nenechajte sa preto ovplyvniť nižšou cenou obuvi - väčšinou ponúkanú na trhoviskách - vo väčšine prípadov môžete touto obuvou svojim deťom poškodiť nohy.
 
obr3obr4obr5
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 

 

img

Ako nám môžete zaplatiť

img
platba
V hotovosti
a dobierkou
platba
V hotovosti
na predajni
platba
Bankovým prevodom

Chcete pravidelne dostávať novinky do Vašej e-mailovej schránky? Vyplňte váš mail.